השלכות עובש בבית על בריאותנו

לא אחת אני נתקל עקב עבודתי בטיפול מונע עובש והשמדתו במקרים של פגיעה בבתים ודירות בגלל חוסר מודעות לסכנת העובש בבתים שנמנעו לטפל בתופעת העובש מיד עם היווצרותו ותחילת הופעת הפטריות השחורות שזה כבר שלב מתקדם של העובש כי תמיד יש סימנים מקדימים אם בתפרחות לבנות אבקתיות או כתמים צהובים על הקירות והתקרות שמתפתחים בשלב הבא למה שנקרא בשפה המקצועית לעובש שחור .
השלכות העובש על בריאות כבר נחקרו רבות בעולם  ואין שום ספק שהפגיעה בבריאות נגרמת עקב הופעת כתמי עובש וריח של טחב בבית העובש לא בוחל לקנן בבגדים בארונות מטבח בספריות במקלטים  ובכול מקום שיש לו תנאים נוחים לגדול .
את העובש בתחילת דרכו אפשר לזהות גם על ידי צורתו הפלומתית הבהירה בטרם הפיכתו לשחור .
נבגיי העובש בבית נגוע עובש אינם נראים לעין אפילו אם הם מסתובבים במסות אדירות של מיליוני נבגים אבל כן אפשר לחוש ולהרגיש את ריח הטחב הלא נעים שלאנשים זה יכול להתבטא מיידית בשיעול מיגרנה והרגשה רעה לא מוסברת .
וכפי שאמרנו לתופעת העובש בבית ישנן מספר סיבות לדוגמא : קירות לחים ! מקומות חשוכים ולא מוארים ! לחות שיכולה גם להיגרם כתוצאה מעיבוי פנימי קונדנסציה אבל בעיקרון מפגעיי המים שבאים מבחוץ החל בגשמים ולחות שמצטברת על חלונות וקירות וכלה בנזילות של צינורות מים גלויים או נסתרים בקירות וברצפות ששייכים למערך האינסטלציה של הבית ורצוי ומתבקש לייבש את הנזילות והרטיבות במהירות ולא לתת יותר מיום למים לעמוד מבלי לייבשם , ומה שיכול להמריץ את תופעת העובש הוא קירות לא נושמים , אפשר גם להוסיף עוד מרכיב רלוונטי לעובש בבית של חוסר אוורור במיוחד במטבחים ואמבטיות ויצא לי גם לראות פשוטו כמשמעו שאפילו מזגנים גורמים לעיתים לעובש בסמוך לפתחי הזרמת האוויר וגם בתוך המזגן עצמו יש לפעמים קיניי עובש שקשה להיפטר מהם .
משרד הבריאות בארצנו עדיין לא הוציא הוראות ברורות או תקנים וממחקרים שנעשו בעולם הוכח בברור את הקשר לעובש בבית להתקפיי אסטמה אצל ילדים שקשורה ישירות באלרגיה לנבגיי העובש גם אם הוא סמוי ושלא לדבר על מבוגרים או חולים במחלות כרוניות שהפגיעה בהם היא יותר קשה .
גם אנשים בריאים לחלוטין שחים בבית שיש בו עובש עלולים להיפגע במיוחד למי שרגיש יותר ובכול מקרה הבריאות היא הדבר החשוב ביותר בחיים ואין להקל ראש בהופעת העובש אפילו כשרואים את הסימן הקטן ביותר בהתהוותו .
ידוע למדע על חיידק שבא מעובש ASPERGILLUS אספרגילוס הוא חיידק שידוע כגורם זיהום ריאתי וגם STACHYBOTRYS סטקיבוטריס ידוע כמפגע קטלני .
יש ארצות במערב שהתחילו ליצור תקנים ובדיקות במיוחד למבני ציבור שעוברים בדיקות תקופתיות וכשמתגלה בעיה מזמינים בעלי מקצוע מומחים לטיפול בעובש לפתירת הבעיה מבלי לחכות שתהיי התפשטות וגידול בזיהום האוויר .
עובש בבית שיש אנשים שסבורים בתום לב שעל ידיי ניגוב באקונומיקה או צביעה וציפוי בחומר כול שהוא שמבטיח ניסים ונפלאות יוכלו להיפטר מהבעיה ! ולא כך הוא העובש הוא אויב ערמומי וחסין ומפה בא המונח מומחה לטיפול בעובש שמכיר את שיטות הטיפול הנכונות ושיידע קודם כול לזהות את מקור הבעיה כפי שהזכרנו קודם ולבלום ראשית את חדירת הרטיבות מבחוץ לפנים הבית  בשיטות שהוכיחו עצמם  ורק אחר כך לטפל בהשמדת נבגיי העובש בתוך הדירה וסילוקו לחלוטין .
יש לקוות שהציבור יתחיל להבין את משמעות המילים של השלכות עובש  בבית על בריאותנו ויידעו לטפל בזמן אמת והכי רצוי להזמין מומחה בעל ניסיון בתחום עם רקורד של המלצות והצלחות מלקחות קודמים.
  
 
  
הסרת עובש

לפעולת הסרת עובש מקירות ותקרות  לתמיד ומניעת חזרתו יש מרכיב משמעותי לבריאותנו ולטיהור חלל הבית מנבגים ופטריות רעילות .
העובש מטבעו נוטה להתפשט בבית על הקירות תקרות ומצליח גם לחדור לארונות המטבח ולארונות הבגדים .
נבגי העובש בבית הינם נגע שקשה להיפטר ממנו , וראיתי מצבים בבתים שעובש שלא טופל בזמן התפרס על כול הבית וגרם לנזקים לרכוש ולבריאות במיוחד בבתים שחיים בהם ילדים ואנשים עם מערכת חיסון חלשה .העובש נגרם כתוצאה מחדירת רטיבות ומים מקירות חיצוניים או מגגות דולפים .
כעקרון אפשר להיפטר ולהסיר עובש על ידיי שימוש בחומרים הנכונים וביצוע איטום ותיקון הליקויים החיצונים  שגרמו לתופעה על ידיי שילוב של מיגון שיטות שנלמדו תוך כדיי עשרות שנות פעילות בתחום האיטום והסרת העובש.וקשר שוטף עם יצרניי חומריי איטום ובנייה, לא הייתה בעיית עובש שלא הצלחנו לפתור ופה משחק לידנו הפתגם האומר –אין חכם כבעל ניסיון-וההמלצות מדברות בעד עצמן .
אפשר גם  להיכנס להסברים טכניים ואתן תאור שאני מקווה לא מעייף וקצת משעמם אבל לא עולה לי בראש כרגע שום בדיחה עסיסית ואני יתר מאזין טוב שיודע לצחוק מאשר המספר כול איש ותחום התמחותו ואני אחד  מהעובדים בענף האיטום שמאוד אוהב וגאה במקצועו.
 טוב אחריי שגלשתי קצת אמשיך ובקצר: יש מצב שהעובש שהוא מורכב מנבגים המהווים שלב במחזור החים של הפטריות והמושג נבג קשור מקושר למחלות הנגרמות על ידיי חיידקים,הנבג הוא תא שצבעו אפור תחילה ובהתבשלו נעשה צבעו שחור וזה הסימן לתהליך ההתפשטות שלו וזה הסימן שיש לבצע במיידית את פעולת הסרת עובש מקירות ותקרות שמיום ליום גודל ומצטבר ,
לפעמים הסיבה להיווצרות עובש היא מתופעה שנקראת עיבוי (קונדנסציה) והיא תלויה במידת הלחות בביתנו .
האוויר בביתנו נושא אדי מים מוסתרים מין העין וכשעוברת הלחות אחוז מכסימלי נוצר עיבוי שגורם ליצירת טיפות מים שנדבקות לקירות ותקרות החדרים דבר שיוצר בהמשך את תופעת העובש שכרוטינה קבועה מתפתחת וגורמת לנזקים לאנוש ולרכוש וכאיש מקצועי ותיק למדתי לזהות במבט חד את הבעיה שאפשרי לבצע תיקון מקומי בקיר חיצוני או בגג הבית ולפתור קודם את בעיית חלחול המים ובבד בבד לתקן ולהסיר את העובש הפנימי  לחלוטין תוך כדיי מתן אחריות שהתופעה לא תחזור על עצמה והחשוב לצבוע ולטפל בקירות בחומרים המתאימים כך שכשהעבודה מסתיימת נשאר טעם טוב ללקוח מקירות צבועים מתוקנים ונקיים מכתמים שחורים ואפורים ואפילו מריחות הטחב נעלמים כלא היו ואפשר לחזור לחיים בבית בריא שלפעמים ככה על המזל מתמלא גם באנרגיות טובות לאחר הסרת עובש מקירות ותקרות בבית או במקום העבודה 
 
 
 
ייעוץ וחוות דעת מקצועית לבעיות עובש בבית

קורה לא אחת שאנשים קונים בית ועל פניו הכול נראה בסדר הבית מסויד וצבוע והכול תקין וכשמתחילים לגור פתאום עם הזמן מתחילים לגלות סימני עובש במקומות שונים ומשונים החל בקירות ותקרות וכלה בארונות בגדים ובמזוות מזון ארונות מטבח וכולי .
זו תופעה שקשה למצוא לה הסבר וכביכול אין את מי להאשים שהרי כשקנו את הבית לא נראו התופעות של העובש עקב היות הדירה צבועה ונקייה .
אז מה עושים  ואיך פותרים את המשך המגורים בבית שמתחיל לגלות סימנים לא טובים של התפשטות זוחלת של העובש עד כדי כניסה לארונות בגדים ולמקומות שאין גישה כמו גב ארון המטבח שמשם לפתע נודף ריח טחב שלעיתים הוא בלתי נסבל .
ובדרך כלל כשפונים למוכרי הדירה הם תופסים ראש קטן וההיתממות חוגגת ולפעמים אפשר לקבל גם תשובות חמקניות  כמו זו : אולי אתם הבאתם את העובש עם החפצים שלכם ? או שאתם לא מאווררים מספיק את הבית ! כשבתוך ליבם הם כבר מכירים את התופעה מניסיונם בעבר במגורים בדירה הזו ופה באמת הזמן להוכיח שטענותיכם נכונות וריח הטחב שאתם מריחים לא בא מדמיונכם ומה יותר בהיר וברור מחוות דעת מקצועית לבעיות עובש בבית מפורטת ומוכחת בכתב על ידי מומחה לכך .
וראיתי שאפילו בעלי דירות שמשכירים את הדירות שלהם מתעלמים מהבעיה ומנסים לגלגל את האשמה על הדיירים בתירוצים שונים ומשונים כמו אולי אדי הבישול או האמבטיה הם הגורמים לתופעת העובש בבית ! אז מה לא להתקלח או לא לבשל הרי ביתנו הוא מבצרנו ומה הטעם לגור בו בלי להתרחץ או לבשל אפילו בשתיים בלילה ! תרוצי סרק שבבעל הדירה מנסה לחסוך עלויות של טיפול בבעיה על ידי הזמנת בעל מקצוע מומחה לעובש שימצא את שורש הבעיה ויפתור אותה וידע גם לתת מענה הולם להשמדת העובש באופן גורף וטוטאלי שאפשר יהי לגור בבית מבלי להיות שכנים למיליוני נבגיי עובש שקופים אבל מזיקים לבריאות לבגדים ולחפצים כמו ספרים ורהיטים , וראיתי כבר שעון יד עם רצועת עור שנאכלה  על ידי העובש וארנקים שהונחו על השידה בלילה ובבוקר היו עטופים בעובש אפור ירוק בהיר או כתמים לבנים של תפרחות נבגיי העובש .
ויש מקרים רבים של זוגות עם ילדים שנלחמים כול שבוע שבועיים עם ניגובי אקונומיקה ומה לא ! אבל הבעיה שוב חוזרת ולא נעלמת ! 
אז מה עושים החכמים ואיך ממשיכים הלאה כדי לקבל חזרה איכות חים מינימאלית שמגיעה לנו הן כמשכירי דירה והן כקוני דירה מיד שנייה ? הנכון ביותר לפני ביצוע כול פעולה משפטית היא להביא מומחה לעובש שייתן חוות דעת מקצועית לבעיות העובש בבית  הקיימות והסבר ממצה  כיצד הוא נוצר ומה הדרכים למיגור התופעה ! ואז אפשר להמשיך  ולהגיע לפשרות או להבנות ולפתור את בעיית העובש בדרך מקצועית שאפשר לקבל עליה אחריות ובא שלום על ישראל .
באירופה כבר ידוע שהעובש מזיק לבריאות והוצאו תקנים אפילו מחמירים ובתי המשפט שם פוסקים לטובת הדיירים מבלי עוררין וגם בארץ יש תזוזה להבנה על סכנות העובש וחוות דעת מקצועית וטובה תוכל להכריע את הכף לטובת הצדק של  מי שמשלם הון כשכר דירה ומקבל חברים נעלמים שקופים ובהחלט לא רצויים לשנת הלילה או לצלחת האוכל .
 אז איך אומרים הכה את השכן העלאק  מומחה והבא מומחה מנוסה מקצוען שימציא לך חוות דעת מסודרת ומפורטת מקצועית לבעיות עובש בבית שגם תזרז את הליך ריפוי הבית ושיבה לסטריליות רגילה של בית רגיל בארצנו