איטום נזילות מאמבטיות

באיטום נזילות מאמבטיות יש בעיה שחוזרת על עצמה בנושא איטום נזילות מאמבטיות קורה לא אחת שבבניינים אפילו חדשים יחסית מתגלה תופעה שגורמת לכאב ראש רציני ולסכסוכים בין שכנים שאף מגיעים לבתיי משפט והבעיה היא חדירת מים מחדר האמבטיה של השכן מעל שגורמת לכתמי עובש-קילופי טיח וצבע-וחדירת מים- ולפעמים ברזלי התקרה הקונסטרוקטיביים נפגעים עד להחלשות הברזל והופעת קורוזיה לברזל וזה נובע שאי התייחסות בזמן ריצוף חדר האמבטיה לתקן איטום אמבטיות מנזילות וחדירת מים לתקרות שמתחת .פה אנו מגיעים לנושא של איטום רצפת אמבטיה וננסה להגיע לתוצאות טובות שלמדתי מתוך ניסיון רב שנים בתחום איטום נזילות מאמבטיות ..בהרבה מקרים בעל הדירה שנפגע מתופעת כתמי העובש והרטיבות בתקרה של ביתו לא מצליח לשכנע את השכן מעל לבצע את התיקונים בדירתו שבדרך כלל נגרמים כתוצאה ממערכות ניקוז פגומות ולעתים מצינורות מים קרים/חמים שעוברים מתחת הריצוף .על מנת לפתור את בעיית חדירת מים מתקרת חדר האמבטיה יש לבצע מספר פעולות שימנעו בעתיד את חזרת חלחול מים לתקרה
1 . להרים ולפרק את הריצוף הקיים בכול הרצפה ולנקות היטב מחול את רצפת הבטון
2 . לבדוק את צינורות המים במיוחד בחיבורים ורצוי מאוד באותה הזדמנות גם להחליף ולוידוא בבדיקת לחץ מים שאין נזילות בצנרת או בחיבורים .
3 . למרוח סיקה טופ-סיל 107 צמנט אטימה הידראולי חזק ומשוכלל שעמיד בתנאי מזג אויר קשים במיוחד: -40 °c - 70 °c. אינו נסדק ובעל חוזק הדבקות מוחלט לבטון , עמיד בשחיקה, מלחים וביוב. החומר מוכיח עצמו גם בלחץ מים נגטיבי ופוזיטיבי כאחד, לאיטום אמבטיות , מקלטים ומרתפים מתאים לבריכות, אמבטיות , ומרפסות . עמידות גבוהה בפני סוגי מלחים, פיח וקרבונציה, הגנה מושלמת לקירות הבטון ולברזלי הזיון מורחים בשני שכבות שתי וערב ולהניח רשת גאוטכנית בין השכבות ולתת לחומר להתייבש
4. לצקת רולקה עם צמנט הידראולי במפגש הרצפה עם הקירות סביב עם שימת דגש לצקת חגורת בטון מתחת לסף הדלת שזו נקודת תורפה ממדרגה ראשונה ולצפות את הצינורות תחת הריצוף בצמנט מועשר בפולימרים ללא סיד
5 . והמהדרין היות שהשטחים הם לא גדולים ליתר בטחון מתזוזות וסדיקה טבעית של קירות מצפים עם חומר גמיש נוסף כמו לטיקריט-הידרובן של אוראנטק-גטאור או ש"ע שהוא בעל גמישות וכושר הגנה מרבי במקרה תזוזה או סדיקה .
6 . בזמן שמרצפים מחדש את רצפת האמבטיה רצויי ואף נדרש לא להחזיר חול מילויי שצובר מטבעו מים שאין להם להיכן להתייבש אלה להשתמש בדבק קרמיקה מעולה שעומד בתקנים ולא לחסוך בחומרים כי בעתיד זה יכול להיות קריטי למי שלא אוהב שיפרקו לו את הריצוף לאחר שמים חלחלו לדירה או מבנה מלמטה .
7.את המישקים יש למלאות עם רובע אפוקסי כגון לטפוקסי 210 או רובה אפוקסי 107 של מיסטר פיקס וגם את הפוגות במרווח הפנלים קרה לא אחת שנשלחו בעלי מקצוע על ידיי חברות הביטוח הבעיה לא נפתרה וכאב הראש והסכסוך עם השכן גדל לממדים מפלצתיים על כן מומלץ לשלם אולי טיפה יותר ולהיות בטוחים שאיטום רצפת האמבטיה נעשה כהלכה איך אומרים היקר הוא הזול ביותר ואולי נשלים עם השכן ונוכל ללחוץ ידו כשהכול יהי בסדר ונקבל חיוך אמיתי מהלב שיעשה לנו את היום איך אומרים טוב שכן קרוב וידידותי מאחים/יות רחוקים וכך בביצוע נכון של איטום נזילות מאמבטיות מקבלים המון שנות שקט והימנעות מלרוץ לבית משפט ולהוכיח מה שאי אפשר להוכיח


איטום גגות עם יריעות ביטומנית


ידוע שבענף איטום גגות עם יריעות ביטמניות יש אחוז גבוה מאוד של כשלים יחסית למקצועות אחרים ובתי המשפט נדרשים חדשות לבקרים להתדיין בנושא כאוב זה . ופה נכנס לתמונה מכון התקנים שהוציא שני תקנים עיקריים איטום תקנים והם ת ,י 1430 (יריעות לאיטום גגות ) תקן רשמי ת"י 1752 (יישום איטום יריעות ביטומניות ) תקן רשמי על מנת לעשות סדר בענף הפרוץ ובקובעו חוקים הן לביצוע העבודה והן לטיב המוצרים שנבדקים באגף הבניין-מעבדות ואגף איכות והסמכה ואתן הסבר קצר על התקנים הללו והם ת ,י 1430 (יריעות לאיטום גגות ) תקן רשמי זהו התקן לחומרים שבא לבדוק את חוזק המוצר ועמידותו שמזמין העבודה רשאי בכול עת להזמין בודק ממכון התקנים שיבדקו את המוצר ויתנו או לא יתנו את האישור לטיבו ת"י 1752 (יישום יריעות איטום יריעות ביטומניות ) תקן רשמי ופה התמונה קצת יותר מסובכת שכן הדרישות הן ממש לדרך ביצוע העבודה בשטח כגון ניהול יומן עבודה ! מינויי צופה אש מפקח על העבודה ! והרשימה עוד ארוכה לדרישות שאתן פה כמה דוגמאות בודדות כי היריעה צרה מלהכיל כללים לעבודות איטום יריעות ביטומניות בגגות
1. שמירה על בריאות הציבור
2.שמירה על בטיחות הציבור .
3. הגנה על איכות הסביבה .
4.מניעת נזק כלכלי משמעותי העלול להיגרם לצרכן לנגד מכון התקנים עומדת טובת הצרכן ובהוציאו את התקנים הללו נתן כלים לבתיי המשפט לפסוק בצורה ברורה ובלתי משתמעת לשני פנים והשאלה שהשופט שואל כבר בפתיחה היא האם עבודת איטום יריעות ביטמניות  נעשתה לפי התקנים הללו ?
אם כן יזמן מומחה שבדרך כלל הוא מהנדס איטום לקבוע מה נעשה בשטח ומה לא ולפי זה יפסוק .
אבל ברגע שיתברר לשופט שעבודת האיטום לא בוצעה לפי הנחיות מכון התקנים לא יהסס לפסול את העבודה ומי שינסה לערער על כך לעולם לא יזכה ! ומפה בא ההסבר שלי על איטום גגות עם יריעות ביטומניות שלמדתי בשלוחה של הטכניון שמשולבת עם מכון התקנים הישראלי .
יש חוקים ! ויש תקנים ! לא בוצע כנדרש ! העבודה נפסלת בכול ערכאה משפטית וזה בזבוז זמן וכסף להילחם נגד פסק דין שהסתמך על חוקי מכון התקנים הישראלי .
בעל מקצוע אמיתי ומנוסה יפעל תמיד בהתאם להנחיות הספר הכחול ותקן האיטום כי הוא יודע שזה הכי משתלם בסופו של דבר ללקוח וגם לו אפילו שיפסיד לקוחות שמחפשים עבודה זולה ולא יודעים שהזול לבסוף הוא היקר ביותר כשהם עומדים עם גיגיות בעת הגשמים ומדברים ללמפה .
וזה נכון שכשהשוק פרוץ וכל אחד יכול לקום ולהכריז על עצמו כמקצועי בביצוע עבודת איטום גגות עם יריעות ביטומניות , ולהוריד מחירים ולחפף , ובזמן הגשמים לך תחפש אותו ! אז לכול החסכנים שמחפשים איטום יריעות ביטומניות זול תחשבו היטב ! תבדקו המלצות ! תקפידו שיש תקן מאושר ליריעות ושהן מהסוג הנכון , שכן לא משתלם לשלם פעמיים ובפעם השנייה את המחיר היותר יקר שימנע מימכם ריצות ועגמת נפש .
בשנת 2008 הוצא תקן חדש שמחייב למי שעוסק במקצועות איטום להיות אוטם מורשה עם כתב הסמכה ובאמת משרדיי ממשלה וחברות גדולות מקפידים על כך ומה גם שהוסיפו את הצורך במפקח שנקרא -- צופה אש –בזמן ביצוע עבודות האיטום וארחיב על כך במאמרי הבא       
                  
איטום


איטום אם נעשה על ידיי גורמים לא מקצועיים גורם לא אחת לנזקים משמעותיים ! שכן בעיות האיטום
לא נפתרו והמצב אף מחמיר מה שגורם אי נעימות וטרדה למזמין עבודת איטום וזו גם הדרך שמובילה לעיתים
לבתיי משפט וטרטורים מיותרים.
אפשר להימנע מכך באופן פשוט שכמזמינים בעל מקצוע לבדוק אם יש לו תעודה מקצועית כאוטם מורשה ממכון התקנים ודבר שני לבקש המלצות מלקוחות קודמים שני פעולות פשוטות שימנעו מכם עוגמת נפש מיותרת.
בענף האיטום יש המון כשלים והשוק די פרוץ כשבאים חאפרים שאין להם מושג אלמנטארי שמחפשים קרדום לחפור בו רווחים על נוצות לא שלהם ,ולעולם יצוצו כול פעם מחדש עם שם אחר .
על כן התגייסו גורמים במשק כמו הטכניון משרד השיכון וחברות בנייה כדי לעשות קצת סדר ב -ענף האיטום- ויש החלטה לתת גושפנקא לעוסקים במקצוע איטום שרואים בכך ייעוד בחיים ומשתדלים להיות טובים בתחומיי התמחותם .
ונפתחו קורסים בשילוב הטכניון ומכון התקנים למי שבאמת רוצים להשתפר ומי שמסיים את הקורס בהצלחה מקבל תעודה שמותנית בחידוש שנתי והשתתפות בכנסים מקצועיים עם חברות יצרניי חומריי האיטום ומהנדסים שמעדכנים על כול חידוש בענף  ואלה מפגשים פוריים של שיתוף פעולה של בעליי המקצוע עם מיטב היצרנים והיבואנים שהרוח הנושבת ממפגשים אלו תפסה כיוון חיובי שעוזר לכולם לבצע את עבודתם על הצד הטוב ביותר עם הבנה עמוקה של מה לעשות ואיך .
יש היום שני כללים ברורים בענף איטום במקרה של חילוקיי דעות שאין עליהם ערעור לביצוע עבודתאיטום חייב כבעל המקצוע בתעודת אוטם מורשה  והחומרים שבשימושו צריכים לעמוד בתקן הביצוע 1752 חלק 2 (עדכון 1999) ותקן החומר 1430 חלק 3 (עדכון2003)
וכפי שאמרתי קודם אפשר לבדוק זאת ולחסוך כאב ראש .
אל תחפשו עבודת איטום זולה שלבסוף היא מתבררת כיקרה ביותר ובמקרה הכי טוב תגיעו לבית משפט לבד שכן החאפר נעלם ולכו תוכיחו שאין לכם אחות ! עם יד על הלב כמי שלמד לומד ומתמחה עשרות שנים בענף האיטום והבנייה ישנם בעליי מקצוע אנשיי כבוד שייתנו את הנשמה הן בעבודה מקצועית והן בשירות ואחריות .
אותם תחפשו את המומלצים לביצוע איטום על ידיי לקוחותיהם ותיהנו מחורף חמים ונעים בקן ביתכם. טוב מה שנשאר זה להתפלל לגשם ולבקש שיבואו גשמיי הברכה שאנו כול כך זקוקים להם אז בחיי זה נותן לי רעיון לצאת לאיזה הר נחמד ולרקוד את ריקוד האינדיאנים שאני זוכר בנעוריי כשקראתי את קארל מאי על וינטו האינדיאני החכם ויד הנפץ הגיבור אולי זה יעזור. ואם לא זה יכול להיות תחליף נהדר לריצת בוקר מרעננת.

 

שלכם יעקב גד איטומים