שיפוץ תיקון וניקוי מאתפים ומקלטים

ניקוי מקלטים או מרתפים נועד מעיקרו לשרת את המטרה הבאה שהיא להשמיש את המקלט לזמנים מסוכנים כי דווקא הפינה הזאת בבית היא בדרך כלל הכי מוזנחת עוד לא נשמע שמישהו ירד למקלט אפילו אם האישה או הבעל מציקים אז בורחים מקסימום לאמא ומינימום לקפה השכונתי להירגע על קפוצ'ינו וכשחוזרים רגועים ההשלמה באה כמובן מאיליו , אז נחזור לענייננו שהוא ניקוי המקלטים כצעד ראשוני להמשך שיקום המקלט ולעיתים יש צורך בניקויי מסיבות של הצטברות חרקים ולפעמים עכברים שמצאו להם פינה מוסתרת ונוח להם שם לעשות חגיגות עם מה שהצליחו לגנוב מאיזה מטבח בקומות הקרקע ותאמינו שאפילו ברמת אביב יש מכת עכברים וזה לא סוד . בבואנו לערוך ניקויי מקלטים.


צעד ראשון הוא להעיף את כול השמאטעס שהצטברו עם השנים בלי סנטימנטים לשים מודעה מאירת עניים בכניסה ללובי שתודיע לכולם על זמן קצוב שלאחר מכן כול הג'אנק יפונה לאתר פסולת חוקי . עד פה לנושא ניקויי מקלטים אבל אם כבר אז כבר ואפשר להמשיך בנושא שכן נראה על פניו לאור המצב השורר באזורנו כדאי מאוד להיות מוכנים למצוא פינת ביטחון בעת צרה לא צפויה ולא נצטרך לזחול למקום מוכה רטיבות עובש,חרקים , ומלא במזוודות ישנות מימות קוקוס .יכולתי לסיים בנקודה זו שהרי הכותרת היא עוסקת בניקויי מקלטים אבל היות שאני התחלתי לשתות כוס ענקית של נס קפה מגניב עם קרואסון חמים שהבאתי מתנור הסופר השכונתי יש זמן בכיף אז נמשיך לצעד השני.


צעד שני: אפשר להתחיל בקטנה להזמין בעל מקצוע שהתמחה בטיפול באיטום ושיפוץ מקלטים כדי שיבדוק וייתן הצעות לביצוע שיפורים תיקונים ואיטום בכול המקומות הנחוצים זה בטח לא עולה ולא מחייב לשמוע דעה מקצועית ולפחות לדעת היכן אנו עומדים בנושא ניקויי המקלט ויתר השלבים שישמישו לנו את המקלט כמקום שאפשר יהי לשהות בו לפחות כמה שעות טובות מבלי להינזק בריאותית שכן עוד לא הגענו לנושא העובש שלא תמיד הוא נראה לעין אבל הנזק שלו כמיקרואוגניזם עצום שכן העובש מורכב מנבגיי פטריות שמכילות חיידקים פעילים ועקשנים שרק מתרבים ומשגשגים במקומות לחים ובלתי מוארים.


צעד שלישי ומאוד מומלץ מניסיון רב מעבודות קודמות לאחר שלב הפינוי והתיקונים במיוחד החיצוניים למדנו לדעת ולהבין שהעובש הטחב והסוליפתים הם אויב קשה ולא תמיד הסיוד או חומר אנטיפונגוס עוזר לחסל את החיידקים העקשנים והדבר היעיל ביותר הוא לשטוף את הקירות עם מכונת שטיפה בלחץ של 150 אטמוספרות ולאחר הוצאת המים מפעילים משאבה שבדקות שואבת את מי השטיפה החוצה ולאחר מכן נכנסים לשלב הייבוש עם להביור פשוטו כמשמעו והפשטות שבשיטה היא גם סודה אין חיידק או חרק שיוכל לעמוד בלחץ אש מרוכזת של הלהביור ובשניות הכול מושמד טוטאלי.

 

צעד רביעי לבצע תיקוניי בטונים בלבד במקומות שהבטון התפורר ובמקומות שיש ברזלים קונסטרוקטיביים חלודים שנפגעו מקורוזיה לבצע תיקונים במערכת SIKA-TOP ובמקומות שיתגלו ברזלים קונסטרוקטיביים ב SIKA-MONOTOP 610 או שווה ערך ואפשר לסייד בפוליסיד סינטטי בלבד שזה חומר יעיל למקלטים נושם ואינו מתקלף.

 

צעד חמישי שדורש יותר תשומת לב הוא לבדוק שהגישה למקלט היא נוחה והכוונה שמדרגות הירידה לא שבורות או רופפות , שאין בליטות או זיזים במסדרון הירידה , ושרצפת המקלט ישרה לחלוטין בלי בורות או שקעים , ואפשר בהוצאה לא גדולה לרצף את רצפת המקלט בקרמיקה שיש בשוק במחירים שפויים דבר שייתן גם הרגשה טובה הרגשת ניקיון וקרירות.


אפשר עוד להמשיך עם שיפורים במקלט כמו להכניס כיור ובית שימוש כימי והחלפת דלת וחלון ואפילו פילטרים אבל התקציב כבר נגמר מזמן וגם כוס הקפה הנהדרת שלי אז נתראה אצלכם במקלט כשתזמינו אותי לייעוץ לא מחייב בנושא ניקוי מקלטים ואולי התחלת שיקום המקלט כביטוח נגד הפתעות . שלכם יעקב מגד איטומים

 

איטום מרתפים ומקלטים


איטום מרתפים ומקלטים נעשה בר חשיבות במיוחד בזמנים אלו שמצב מדינתנו אינו יציב על מפת המזרח התיכון במיוחד לאחר התמוטטות משטרים שהיו יציבים עשרות שנים ובתקופות אלו אף אחד אינו יודע לאן הרוח נושבת !אבל כן יודעים לאן הרוחות נושבות במדינות שעל דיגלן חרוט השמדת מדינתנו כמו נאום הפרסי באו"ם השולל את זכות קיומנו בארץ ישראל או שכנים לא סימפטים כאסד ונסראלה.


איטום מקלטים ומרתפים נועד מראש להגנה על תושביי הבית מפניי מצב של התפוצצויות של חומריי נפץ ומגליי הדף שיכולים לגרום התמוטטות של קירות ותקרות.


נכון שעם השנים יש מקלטים ששופרו גם להתקפות של חומרים כימיים או ביולוגים ,וניתנו פתרונות לשהייה יותר ממושכת עם הגנות טובות .לצערנו נושא איטום מרתפים ומקלטים הוא די מוזנח שכן אנו לא גרים במקלט ולא רואים מה שמתרחש שם עם הבלאי הטבעי הרטיבות והעובש שמצטברים עם שנים של הזנחה אז פה כדאי שיכנסו החכמים שרואים את העתיד ויתחילו לטפל בהבאת המקלט או המרתף לרמה שתאפשר לפחות שהות של כמה שעות שעלולות להיות קריטיות מבחינת הצלת נפשות אין טעם לחכות עד שיקרה משהו הצרות לא ייעלמו ושווייץ זה לא פה ! ותמיד צריכים להיות מוכנים לגרוע מכול במיוחד למי שזוכר את תקופת הטילים בזמן סאדם שעפו חופשי ומתקפת הטילים שנמשכה 46 יום בצפון הארץ ואלה ששהו במקלטים יסכימו איתי עם כול מילה.


אפילו היפנים שהם מסודרים הופתעו שבשניות בא להם צונאמי בהפתעה גמורה על בטוח שהם יתאוששו במהרה ויחזרו לאט למסלול העבודה והיצירה עם הפקת לקחים אבל אנו לא ביפן והסכנות פה הן אחרות  אז בואו גם אנחנו נפיק את הלקחים ונתחיל להתארגן בצורה רצינית ונחרצת לטפל בראש וראשונה בביצוע איטום מקלטים ומרתפים שברשותנו , ולאחר מכן לדאוג לשיפוץ וניקויי המקלט שיאפשר לשהות בו בנוחות יחסית מבלי לקבל אסטמה כתוצאה מרטיבויות , עובש , ואוויר מעופש כשאנו יושבים במקלט ומכים על חטא שלא טיפלנו בזמן שהיום הוא מצוי בשפע אבל אולי לא מחר ומה רע שיהיה לנו בבניין או בבית פינת חמד שהילדים יכולים לשחק פינג פונג , או בתיפוף כייפי וכך נדע שמצפוננו שקט שפעלנו לטובת הבית וטיפלנו באיטום המקלט דבר שאין בו שום הפסד אלה רק רווח והצלה וכולם יצאו נשכרים הילדים קיבלו פינת משחקים והשכנים שמסתובבים עם אטמי אוזניים בזמן התיפופים שכעת הרעש מבודד והשקט הנפשי שיש בידיעה שיש לאן ללכת בזמן הצורך שכן ביצענו דבר שנדרש בלי ספק בנושא איטום מקלטים.

איטום דירות קומת קרקע 


קיימת תופעה בדירות קרקע ומשרדים שבנויים במפלס נמוך מרצפת הבניין של חדירות מים ואפילו הצפות בזמן גשמים חזקים , במיוחד באזור המרכז ותל אביב שמפאת יוקר הנכסים והביקוש הגובר להשכרת דירות נוצלו כול הנישות והמרתפים בבניינים שבזמן עבר הקבלנים שבנו ראו בהם שטחים שוליים ולא מנוצלים ועדיין לא הייתה מודעות לנושא איטום דירות קומת קרקע , אבל הזמנים השתנו והצעירים של היום שמחפשים מקפצה לתחילת דרכם בכרך בעל האפשריות מוכנים ברצון לשכור דירות מרתף שעם כול המינוסים יש להם יתרונות של כניסה נפרדת ושקט של חצרות תל אביב של פעם ואפילו יש אנשים שהפכו את הנישות האלו למשרדים בגלל המיקום במרכז העיר ובהם הרבה בעליי מקצועות חופשיים.


כשמשפצים מקלטים אלו בעליי הנכס לא מודעים לבעיית איטום דירות קומת קרקע וחדירת מים לתוך הנכס שכן המים בזמן גשם מצטברים בתוך האדמה וזו נקודת התורפה שכן בזמנו לא הייתה מודעות לאיטום מסיבי של הקירות התת קרקעיים עם כול המשתמע מכך שכן לא הייה צורך להשתמש בהם להוציא מחסן לאכסון וכדומה . בשנים האחרונות השטחים האלו מנוצלים למטרות מגורים , משרדים , ואפילו מסחר זעיר, ועל כן מצאו פתרונות להשמיש הנכס על ידיי הכנסת משאבה טבולה או להפעלת מערכת הניקוז שהיא נמוכה יותר מקוויי הביוב הקיימים בבניין ואפילו הסילוקית נותנת מענה דיי טוב לניקוז השירותים והמטבח כפי שאנו רואים בתמונה שלמטה.


ומתוך רצון של בעל הנכס הוא מרצף לעיתים בפרקטים את הרצפה או בקרמיקה ועל פניו הכול נראה נחמד עד לבוא הגשמים החזקים שאז מניסיוני שראיתי הצפות שפגעו בהשקעה עד כדיי אי יכולת לשהות במקום והמים גרמו לנזקים לריהוט והחפצים של הדייר שצריך לשוט כשבא לו לשתות מילק שייק מהמקרר או להגיע למכונת הכביסה ואפשר ואם לא הצפות אז חדירת רטיבות ועובש בלתי נסבלים שפה מתחילים הסכסוכים בין השוכר למשכיר ויוצרים מצב לא נעים למנוע כול הצרה הזו על ידיי איטום קירות חיצוניים של קירות המרתף שכן זו הדרך היעילה ביותר לפתרון חדירת מים מאדמת הגינה סביב ואם לא הצפות אז חדירת רטיבות ועובש בלתי נסבלים שפה מתחילים הסכסוכים בין השוכר למשכיר ויוצרים מצב לא נעים ועל כן רצויי להימנע מראש ולהגיע לחורף עם מערכת איטום חיצונית שתוכל לעמוד בלחציי המים ולהגן על הנכס כך שתמיד הוא יהי שמיש וריווחי אני במצבים כאלו כשנדרש לבצע איטום של דירת ק"ק או מרתף/משרד פיעל לפי שלבים אלו שהוכיחו את עצמם אפילו לאחר שנים רבות :
א. חפירה סביב הקירות המקבילית מבחוץ עד לעומק היסוד
ב.ניקויי ושטיפת הקיר והסרת כול בליטות וזיזים
ג. תיקון סדקים וחורים בחומרים טובים הנושאים תו תקן
ד.מריחת סיקה טופ סיל 107 שהינו צמנט הידראולי משוכלל וחזק שאנו נסדק ונדבק היטב לתשתית הקירות התת קרקעיים שפונים כלפי חוץ שהוא גם עמיד בשחיקה מי ביוב ומלחים ומכיל צמנט אנטי סולפתי והנכון הוא שיש בשוק החומרים עוד חומרים מעולים שעונים על ההגדרה של איטום קירות מרתפים מפני חדירת מים .
ה.לאחר אשפרה לפי הוראות היצרן מה גם שהאדמה מתאווררת ומתייבשת בינתיים
ו.הלחמת יריעות ביטומניות sbs תקניות ללא ציפויי אגרגט והעדפה שלי שכן כבר עובדים עם ההלחמה להמשיך עוד קצת ולרתך עוד יריעה בצורת שתי וערב ז. לפניי החזרת האדמה להדביק קלקר בידודי וליצור שיפוע כלפי חוץ  בהחזרת האדמה ואם אפשר לצקת מדרגת בטון עליונה על האדמה שהוחזרה וכך נדע שנתנו משמעות נכונה למושג איטום דירות קומת קרקע.

קבלן איטום תל אביב והמרכז

קבלן איטום אמין ואחראי זה אדם שצבר יידע משנות ניסיון בשטח והשכיל לעבור השתלמויות ואף להוציא תעודת בוגר במקצועו ,אוהב את המקצוע ורואה בו את ייעודו בחיים שתמיד בזמן המבחן האמיתי של צורך
לבוא לתת שרות יעמוד בכך בהצלחה רבה ולשביעות רצון לקוחו .
לא מספיק להנפיק תעודת אחריות ולהתנער אם קורה משהו אלה לעמוד במילתו והתחייבותו והמבחן האמתי הוא בגישה ובמוטו שטבוע בו לתת שירות מכול הלב ולראות את לקוחותיו כידידים וממליצים לעתיד לדעת לתת את השרות המהיר ביותר ולשמור על לקוח מרוצה תמיד.


ופה אספר סיפור קטן ואמיתי מהשטח אחד מיני רבים : בעליי בית צמוד קרקע עם גג רעפים בחלקו באזור המרכז סבלו מבעית חדירת מים דרך גג הרעפים לסלון ביתם בשנים האחרונות וכול פעם הזמינו חברת איטום אחרת כדיי לתת מענה לבעיית האיטום שילמו וקיבלו תעודת אחריות ביצוע וכשהתחילו הגשמים שוב חזרו לחדור מים באותו מקום בדיוק ולאחר המון טלפונים באו לתיקון חוזר ונאדה לא עוזר כלום.
ופה התחילה לחזור אותה רוטינה לא עונים אומרים שיבואו ולא באים זה הכושי עשה את שלו ויכול ללכת
הזלזול בלקוח לא מרוצה זועק פה לשמים ובאו מצבים שפשוט ניתקו להם הטלפון בפנים ולא התייחסו .
כששמעתי את הסיפור הישרתי מבטי ללקוח ואמרתי לו כך תן לי לנסות הצלחתי תשלם לי בכבוד לא הצלחתי אלחץ ידך בחמימות ואמר שלום יפה אני אתקן כעת לא אקח שום תשלום נחכה לגשמים ולפי התוצאה נתקדם .
וזהו תקעו לי כף ואמרו פייר אנאף צא לדרך ! ביצענו את התיקון ובגשם הראשון אנו שם לראות את התוצאות ובאמת בזמן אמת גילנו בדיוק מה הבעיה ותיקנו שוב עם ההרגשה שאנחנו בטוחים בהצלחתנו ובאמת הפעם ההצלחה הייתה מושלמת .
בגשמים הבאים קיבלנו טלפון מהלקוח שכולו זורח ומודיע שאף טיפת מים לא חודרת ובעיה של שנים רבות נפתרה לשביעות רצונו המלא וכך תאמינו לי נראה רגע הקסם של המקצוע שיש סיפוק למי שעושה עבודתו באמונה שלמה ונותן מעצמו את הטוב ביותר כשהוא משאיר לקוח שלא רק שהוא מרוצה הוא יהי ממליץ
לעתיד לשכניו וחבריו וכולם מרוויחים הן הלקוח והן בעל המקצוע שקנה עוד פיסה מעולמו ביושר וכבוד איך אומרים טוב שם טוב משמן טוב.

    
איטום חכםאיטום חכם יש כללים ברורים שידועים לכול בעל מקצוע ותיק בענף איטום שעובד במו ידיו כיצד לבצע
איטום בכול מקרה לגופו לאור ניסיונו וביצוע העבודה עם החומרים הנכונים ורצון טוב ומקצועי
יוצרים הצלחה בפתרון הבעיה על הצד הטוב ביותר וכך הלקוח מרוצה ובעל המקצוע מגדיל את חוג לקוחותיו הממליצים.


לאחרונה אני קורא מאמרים באתריי האיטום של אנשים שמוסיפים לשמם תארים כגון M-A פרופסור לאיטום ! ואני שואל עצמי בשביל מה צריך תארים מפוצצים על עבודה פשוטה באיטום שלפעמים דורשת מאמץ גופני,המון ניסיון , חוש יצירתי , וכמובן יושר מקצועי וידע נרחב בחומרים הקיימים ובחידושים בענף האיטום.
אלה הידוענים יושבים במשרדים ומעתיקים מספריי לימוד בנושא האיטום ומדקדקים על כול פרט כמו למשל יש לשים ביריעות הביטומניות נשמים על כול 50 מטר רבוע או יש צורך לקבע פסי אלומיניום בקצות היריעות הנכון הוא שיש מין הצדק לדקדק בכול הפרטים הללו אבל כשעומדים מול ועד הבית של בניין שרק דייריי הקומה האחרונה סובלים מרטיבות לעולם לא יתנו את העבודה למגיש הצעה גבוהה מבחינת עלות שכן כול התוספות האמורות עולות הן בחומרים והן בעבודה.


ותאמינו לי מהכרות אישית עם בעליי מקצוע מיומנים מהשטח שקמים בבוקר מוקדם בזמן שאפילו הציפורים ישנות ולוגמים להנאתם כוס חמה של זפת שחורה אופס..... סליחה קפה שחור מעורר אלה הם החברה הטובים שיבצעו את העבודה בנאמנות על הצד הביצועי הטוב 
ביותר והאחריות שלהם שווה משהו , וגם המחירים סבירים.

        

פתרונות איטום

 

איטום הוא נושא מורכב בכללותו שלעיתים נוצר מצב שלקוח מזמין עבודת איטום ואולי  
בגלל התפתות למחיר זול מוצא את עצמו כשבגשם הראשון שוב יש חדירות מים וסימני
רטיבות וכשהלקוח פונה למי שביצע לו את העבודה אז במקרה הטוב הוא נדחה בלך ושוב
ובמקרה הפחות טוב מתברר שאין עם מי לדבר ואותה חברה כבר לא קיימת .
וזה ידוע מניסיון שאני מתבקש לפעמים לבוא ולתקן את הביצוע הלקוי של   איטום הגג
שנעשה ברשלנות  ולא לפי תקן של איטום גגות ביריעות ביטומניות או איטום
בחומרים פוליאוריתנים והכשל בא לידיי ביטויי הן בעבודה רשלנית והן בחומר לא תיקני .
ושנבין בדרך כלל רוב בעלי המקצוע עושים מלאכתם נאמנה ויש לא מעטים בעלי הסמכה
ולימוד בקורסים שבשילוב של ניסיון מעשי עבודתם מקובלת ועומדת במבחן הגשמים
וכול איש מקצוע יודע שכדאי תמיד להיות עם יד על הדופק לגביי חומרים חדשים שיוצאים
לשוק לאחר קבלת תו תקן וכרוטינה מקצועית משתכללים תמיד .
ומה גם שלאחרונה יש נטייה חזקה מצד חברות ויצרנים לעבור לחומרים ירוקים לסביבה
שיתנו גם מענה הולם לאיטום גגות ולאיטום בכלל  קרה לי לא אחת להיתקל בגג שהובטח
להיות אטום ביריעות ביטומניות ובחלקם הגדול של היריעות לא הייתה הלחמה מלאה
אלה רק חלקית בשיטת הזבנג וגמרנו ואם התמזל מזלו של הלקוח לפחות הובאו
יריעות תקניות אפשר לרתך ולהלחים מחדש ולהשלים את החסר כך שהנזק לא יהי
בשמים ומפה קו המחשבה שלפעמים יש צורך בפתרונות איטום על עבודה קיימת
שמצריכה מיקצה שיפורים וכך נחסך זמן טרחה וכמובן ההוצאה היא קטנה ולא משמעותית